
Dr. Tamás Jakkel
Prezident FCI (od 2019)
Narodil som sa v perfektnej rodine s jedinou výnimkou: nemali sme žiadne psy. Keď som mal 5 rokov, začal som žiadať od rodičov anglického kokeršpaniela. S týmto plemenom som sa začal spájať vo veku 12 rokov. Odkedy som odchoval alebo vlastnil 34 svetových a európskych víťazov pod mojou registrovanou chovateľskou stanicou „Black Mirage“.
O niekoľko rokov neskôr som vstúpil do už svetovo uznávanej chovateľskej stanice hladkosrstých jazvečíkov „vom Golf“ a „mini Golf“, ktorej som dnes majiteľom. Pod týmto prefixom sme odchovali viac ako 50 svetových/európskych víťazov a viac ako 150 medzinárodných šampiónov FCI.
Kedysi som vlastnil aj európskeho víťaza stredného pudla a v poslednom desaťročí sa moja rodina pevne spojila s maďarským agárom, keď v tomto veľkolepom plemene odchovala niekoľko svetových a európskych víťazov pod chovateľskou stanicou „ILLA-Berek“.
Psom som sa venoval popri svojom povolaniu – ako hlavný chirurg, klinický onkológ, neskôr vyučujúci profesor na Lekárskej univerzite.
Od začiatku svojho pôsobenia v kynológii som sa podieľal na správe súvisiacej so psami. 24 rokov som bol predsedom Asociácie maďarských španielov, pričom som stále členom jeho predsedníctva. Bol som prezidentom sekcie maďarského agára materského klubu plemena (maďarský chrt). Dlhé roky som bol členom predsedníctva Maďarského kynologického zväzu.
Moja činnosť sa rýchlo stala medzinárodnou. Bol som zapojený do činnosti FCI. Dlhé roky som bol členom predsedníctva Európskej sekcie FCI od jej založenia, neskôr som bol jej podpredsedom. Bol som tiež podpredsedom komisie rozhodcov FCI. Odstúpil som z oboch týchto funkcií, keď som bol zvolený za člena Generálneho výboru FCI v roku 2009. Odvtedy som podpredseda vo výstavnej komisii FCI a komisii rozhodcov pre exteriér.
Ako uznanie mojej práce mi prezident FCI v roku 2017 udelil Zlatý odznak FCI. Bol som zvolený aj za člena výkonného výboru FCI za pokladníka FCI.
Vplyvom môjho mentora Tibora Bródyho som sa stal v roku 1985 rozhodcom a v roku 2001 rozhodcom FCI pre všetky plemená. Posudzoval som po celom svete, na všetkých 5 kontinentoch, kde sa konali výstavy psov vrátane niektorých z najväčších výstav na svete (FCI , KC, CKC, AKC) a mnoho zaujímavých špeciálnych výstavách vo viac ako 80 krajinách.
Som pripravený a teším sa na akúkoľvek aktivitu súvisiacu so psom, kde moja vášeň, vedomosti a perfekcionizmus môžu slúžiť záujmom chovu psov a ich zodpovedného vlastníctva.

Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
Veterinár, oftalmológ
Absolventka UVL v Košiciach v roku 1987.
Po ukončení štúdia doteraz pracovje na UVLF v Košiciach na klinike malých zvierat, sedem rokov som bola prednostkou Kliniky malých zvierat; od marca 2019 zastáva funkciu prorektorky pre klinickú činnosť a styk s praxou na UVLF v Košiciach.
Profesorka Trbolová sa špecializujem na veterinárnu oftalmológiu od roku 1993. Absolvovala študijný pobyt v USA na Floride na Veterinárnej univerzite v Gainessville. Jej učiteľmi boli prof. K.N. Gelatt a prof. D. Brooks. Ďalšie vedomosti získala na študijných pobytoch v Nemecku na Veterinárnej univerzite v Giessene a Mníchove (prof. Neumann a prof. Kostlin) a na Univerzite veterinárskeho lekárstva vo Viedni (prof. B.Nell). Prof. Trbolová sa v rokoch 2012 až 2015 aktívne zúčastňovala na intenzívnom školení špecialistov veterinárnej oftalmológie, ktoré sa uskutočnilo pod vedením diplomatov ACVO a ECVO (R. Ofri, T. Zemlic, N. Hakansson, D.J. Maggs). Každý rok sa aktívne zúčastňuje konferencií organizovaných ECVO a ESVO. Je aktívnou členkou ESVO.
Profesorka Trbolová prednáša na konferenciách organizovaných Svetovou asociáciou veterinárnych lekárov malých zvierat (WSAVA) v Bulharsku, Poľsku, Českej republike, Srbsku a Iráne. Okrem iného prednáša aj pre Slovenskú asociáciu veterinárnych lekárov malých zvierat, Českú asociáciu veterinárnych lekárov malých zvierat, Komoru veterinárov Poľskej, Slovenskej a Českej republiky. Je hosťujúcou lektorkou na Veterinárnej a farmaceutickej univerzite v Brne.
Vedecko-výskumné projekty profesorky Trbolovej získali niekoľko grantov zameraných na moderné metódy liečby akútnych, chronických ochorení očí u psov, mačiek a koní. Jej výskumy sú zamerané na dedičné očné choroby a ich diagnostiku, inovatívne metódy pri terapii očných ochorení s použitím modrených operačných postupov a materiálov.
V roku 2015 založila Východoeurópsku spoločnosť veterinárnych oftalmológov (EESVO) na Slovensku. Do roku 2019 bola jej prezidentkou EESVO. Hlavnými cieľmi združenia (v spolupráci s Dipl. ECVO a ACVO) je podpora vzdelávania veterinárnych lekárov v špecializácii veterinárna oftalmológia. V roku 2018 ako prezidentka EESVO zorganizovala spolu s ESVO stretnutie v Prahe. Od septembra 2019 je členkou predstavenstva ISVO.

Zmena, namiesto Jenny Webb bude prednášať: Gayle Gussin Gold Creasman (USA)
Gayle Gussin Gold Creasman
Svojho prvého psa som dostala v roku 1974. Pri tejto sučke som sa naučila veľa dôležitého, čo šetko potrebuje začínajúci chovateľ. Pri mojej prvej sučke som sa naučila, ako sa o psa starať, ošetrovať a manipulovať so psami vo výstavnom kruhu. Mali sme náš prvý vrh šteniatok, bolo ich 13. Bol to veľký výkon a všetky prežili. Po tejto skúsenosti sme sa rozhodli, že si zaobstaráme plemeno, ktoré bolo práve prijaté AKC. Vo výstavnej skúsenosti sme pokračovali, a ja som úspešne predviedla a dokončila šampionáty pre pár psíkov.
Fascinovali nás príbehy o uznaní nového plemena, ktoré bolo u nás ešte vzácne. To nás priviedlo k čínskemu Shar-Pei. Hľadali sme viac ako rok, kým sme našli našu prvú sučku, zakladateľku krvnej línie. Keď sme začali hľadať, v celých USA ich bolo asi 40.
Táto sučka s veľmi selektívnym chovom a pomocou chovateľov z celej krajiny sa stala zakladateľkou chovateľskej stanice The House Of Gold a priviedla ma na cestu, ktorú aj po 45 rokoch stále milujem.
Posudzovala som Shar-Pei od polovice 80-tych rokov a stal som sa prvým licencovaným chovateľským posudzovateľom, keď sme boli prijatí do AKC. Posudzoval som po celých Spojených štátoch a niekoľkokrát som posudzoval našu národnú špecialitu. Mám licenciu FCI a bolo mi cťou posudzovať vo viacerých európskych krajinách.
Som jedným z členov komisie pre štandardy a som členom komisie pre vzdelávanie rozhodcov. Dúfam, že vám budem môcť pomôcť pochopiť niektoré jedinečné vlastnosti tohto plemena.

Mgr. Viera Staviarska
Chovateľka, rozhodca, CHS Magic Sonet
Chovateľská stanica Magic Sonet od roku 1993 www.magicsonet.sk.
Rozhodca od roku 1998.
Prezident Shar pei klubu Slovensko.
V minulosti viac ako 15 rokov prezident Klubu chovatelov argentínskej dogy a molossov.
Predseda Európskej federácie Shar pei klubov
V roku 2015 Strieborná medaila za aktívnu prácu v oblasti kynológie.
Aktívna ako lektor s prezentáciami na témy: kvalita života psov, zdravie, zodpovedný chovateľ, štandard a zdravý chov plemena shar pei.
Autor mnohých odborných článkov o zdraví, etickom chove čistokrvných psov a chove plemena shar pei
Autor kampane Pes pre život nie pre biznis a zakladateľ chovateľského portálu Way to go… s odbornými informáciami pre majiteľov a chovateľov.
Môj prvý pes bol dalmatín a doteraz som veľkým fanúšikom tohto plemena. Ako chovateľ som však ostala lojálna šarpejom. Toto plemeno si ma získalo od prvého momentu, ako som uvidela svoju prvú sučku ako šteňa. Je tomu už skoro 30 rokov. Od vtedy majú v našom dome svoje stále miesto. V chove sa veľmi prísne zameriavam na zdravie a rovnako hľadám cestu k jeho spojeniu s krásou. Majitelia našich šteniatok sa stávajú našimi priateľmi. Som rada, že sa k nám vracajú po šteniatko opakovane.
Posudzovala som na veľa výstavách, ťažko spočítať na koľkých. Pretože som chovateľ, rozhodca, ale aj vystavovateľ, rozumiem „ obom stránkam mince“. S láskou a úctou k plemenám, majiteľom a vystavovateľom som posúdila veľa špeciálnych výstav, medzinárodných a národných výstav naprieč Európou. Bolo mi cťou byť rozhodcom na európskych a svetových výstavách.
V súkromnom živote pracujem ako marketingový manažer. Milujem záhradníctvo, DIY, fotografovanie a čítanie literatúry faktu. Ale najradšej trávim čas vo svojej záhrade so svojimi milovanými psami .